Tinnitus, czyli szumy/piski w uszach

Niemal 40% Pacjentów zgłaszających się z dysfunkcjami układu ruchowego narządu zgłasza również zjawisko tinnitusu, czyli szumów/pisków/innych objawów odczuwanych w obrębie uszu.

Dolegliwości te bywają niezwykle dokuczliwe, utrudniając nie tylko aktywność zawodową, ale także codzienne czynności życiowe. W skrajnych przypadkach prowadzą one również do myśli samobójczych.

Mechanizm tinnitusu stanowi jedną z największych zagadek współczesnej medycyny. W zależności od rodzaju doznań odczuwanych przez Pacjentów dyskutuje się o przyczynach neurologicznych, naczyniowych, laryngologicznych, ortopedycznych, psychologicznych, metabolicznych a także, niestety, nowotworowych.

Na podstawie licznych algorytmów diagnostycznych, wypracowanych także w naszym gabinecie, jesteśmy w stanie określić prawdopodobieństwo istnienia przyczyn tinnitusu bądź jego wzmacniania w układzie ruchowym narządu żucia. Najczęściej jednak dla celów diagnostycznych niezbędna jest poszerzona diagnostyka wizualizacyjna.

Leczenie tinnitusu bazuje czasem na indywidualnie dobranej farmakoterapii. Obserwacje przeprowadzone także w naszym gabinecie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pozwalają również na optymistyczne rokowanie odnośnie redukcji intensywności tinnitusu u licznych Pacjentów, bez stosowania środków farmakologicznych.

Podstawą w redukcji intensywności tinnitusu jest jednak wnikliwa diagnostyka różnicowa. Konsultacja specjalistyczna w takich okolicznościach trwa nierzadko około 5-6 godzin.