Bóle twarzy i głowy

Autorzy amerykańscy wykazali, iż w ciągu całego życia każdy(!) człowiek doświadcza bólu głowy. Stanowią one nierzadko poważny problem dla pacjenta, bowiem odczuwane są w okolicy bogato unerwionej, a przez to wrażliwej, a ponadto w znacznym stopniu mogą upośledzać czynność żucia związaną z pobieraniem pokarmu. Należy różnicować pomiędzy bólami głowy i bólami twarzy.

Bóle głowy

Stanowią one z reguły poważniejszy objaw, jako że mogą one być czasem jedynym objawem nowotworu, czyli guza mózgu. Na szczęście tylko w bardzo rzadkich przypadkach okazuje się, iż bóle głowy, na które cierpimy, związane są z guzem mózgu. Inne przyczyny bólów głowy to na przykład schorzenia neurologiczne, do których zalicza się także wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, tak zwane zespoły neurologiczne oraz migreny.

Czy każdy ból głowy to migrena?

Bezwzględnie należy unikać określania każdego bólu głowy mianem "migreny". Migrena bowiem jest związana z jednym z rodzajów bólów głowy. Jest ona schorzeniem poważnym, którego leczenie polega także na stosowaniu odpowiednich środków neurologicznych, dostępnych wyłącznie na receptę. Leczenie migreny powinno być prowadzone przez specjalistę neurologa, podobnie jak leczenie innych bólów głowy typu hemicrania, clusterowe bóle głowy, warianty migrenowe, zapalenie tętnicy skroniowej. Najczęściej bóle głowy związane są z dolegliwościami mięśni żucia oraz mięśni szyi i karku, zwłaszcza u osób aktywnych zawodowo i studiujących. W takich przypadkach bóle głowy mają często charakter obustronny, tępy, opasujący, niekiedy pulsujący. Czasem bóle te występują już od rana, jednak często ich intensywność wzrasta podczas dnia. Tego typu bóle głowy mogą z powodzeniem być leczone przez lekarza stomatologa specjalizującego się w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń czynności układu stomatognatycznego i bólów twarzoczaszki (patrz informacje wstępne, kontakt). Warunkiem jest tutaj oczywiście dokładna diagnostyka obejmująca wywiad z pacjentem, badanie kliniczne i niekiedy badania dodatkowe, np. rtg czy rezonans magnetyczny. Jest oczywistym, iż fachowa konsultacja wstępna nie jest procesem krótkotrwałym i nie może trwać zaledwie 10 minut! (autorzy amerykańscy, kanadyjscy i holenderscy).